Home Honda Outboard Motors 2019 HONDA 9.9 HP BFP10D3LHT Outboard Motor
2019 HONDA 20 HP BF20D3SH Outboard Motor
Back to products
2019 HONDA 8 HP BF8DK3LHSA Outboard Motor
2019 HONDA 9.9 HP BFP10D3LHT Outboard Motor
Compare
Add to wishlist
Category: Honda Outboard Motors
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
MODEL BFP10D3LHT
MODEL YEAR 2019
SKU BFP10D3LHT-19
WEIGHT 114.0 lb
MANUFACTURER Honda
COUNTRY OF MANUFACTURE Japan
HORSEPOWER 9.9hp
SHAFT LENGTH 20″ (Long)
STEERING Tiller
STARTING Electric
TRIM & TILT Power Tilt
FUEL DELIVERY Carburetor
FUEL TANK External
CYLINDER(S) 2
DISPLACEMENT 222 cc (13.5 cubic inches)
BORE AND STROKE 58 x 42 mm (2.3 x 1.7 in.)
FULL THROTTLE RPM RANGE 5000-6000 RPM
IGNITION SYSTEM PGM-IG
INDUCTION SCAVENGING SOHC
VALVES PER CYLINDER 2
FUEL TYPE Unleaded Gasoline (86 octane)
FUEL TANK / FUEL LINE 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line
OIL TYPE FC-W 10W-30